- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyIdeálny spôsob, ako zostaviť osobný alebo rodinný rozpočet. Ako na to?

Ideálny spôsob, ako zostaviť osobný alebo rodinný rozpočet. Ako na to?

-

Peniaze sú veľmi dôležité v každom živote, vzťahu aj rodine. Rozpočet je základným stavebným kameňom, na ktorom môžete vybudovať svoju finančnú stabilitu a vždy vedieť, že máte niečo v zálohe. Pre mnoho ľudí je ale veľmi ťažké v tomto ohľade začať, zatiaľ čo pre iných je to úplne prirodzené. Naučte sa vytvoriť osobný aj rodinný rozpočet a hneď budete na dobrej ceste k finančnej gramotnosti.

Spíšte si všetky príjmy

Nie, nie je na tom nič ťažké. V prvom rade si napíšte, odkiaľ každý mesiac prichádzajú vaše financie. Nezabudnite na všetky príjmy: vreckové, brigáda, práce, nájom nehnuteľnosti a pod. Všetko si napíšte na jednu stranu tabuľky.

Pravidelné aj nepravidelné výdavky

Na druhú stranu tabuľky zapíšte všetky výdavky. Sem príde hypotéka, nájom, poistenie, energia, poplatky za telefón a internet, splátky pôžičiek a výdavky za dopravu. Pridajte k tomu nestále výdavky, aké sú potraviny, oblečenie, lieky alebo služby. Z tohto zoznamu dostanete jasnú informáciu o tom, kam odchádzajú všetky vaše peniaze.

Koľko peňazí vám za mesiac zostáva?

Potom jednoducho zarovnajte, koľko peňazí vám zostane, keď všetko zaplatíte. Ideálne by ste mali zostať v pluse. Ak to tak nie je, budete musieť urobiť väčšie úpravy. Ak vám peniaze zostávajú, nebudú úpravy možno veľké, ale stále môžete svoj osobný alebo rodinný rozpočet vylepšiť.

Ako môžete svoje výdavky upraviť?

Táto fáza bude najťažšia. Optimalizácia rozpočtu nie je jednoduchá. Nájdite všetky položky výdavkov, ktoré môžete odstrániť alebo znížiť. Nájom a energia neupravíte, ale s jedlom, oblečením alebo reštauráciami môžete urobiť veľa. Zamyslite sa nad tým, koľko utrácate a či sú všetky položky nevyhnutné pre váš život.

Držte sa svojho rozpočtu

Ako náhle budete mať hotový rozpočet, držte sa ho. Každých 6 mesiacov si ho prejdite a aktualizujte. Využívať môžete aj mobilné aplikácie, ktoré vám budú strážiť príjmy, výdavky a taktiež si tu nastavíte mesačné úspory. Tie je najlepšie dávať na vedľajší účet, aby ste nemali tendenciu ich minúť. Ako je na tom váš rozpočet?

Must Read

- Reklama -PR článek