- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyAkné vie potrápiť aj mužov

Akné vie potrápiť aj mužov

-

Problémy s akné si často spájame s obdobím dospievania. Hlavne ženy vedia, že biele pupáčiky, čierne bodky a mastná pleť nás môžu potrápiť aj v staršom veku. Akné v dospelosti môže potrápiť aj mužov. Aj keď je u nich riziko vzniku akné o 50% nižšie stále existuje.

Akné v dospelosti

Hormonálna nerovnováha je často dôvodom vzniku akné u žien aj v dospelosti. Menštruácia, tehotenstvo, pôrod,… hladiny hormónov sa v ženskom organizme neustále menia a môžu byť dôvodom vzniku akné. Muži tento problém nemajú a predpokladá sa, že sa u nich problém s akné skončí zároveň so skončením puberty. Pravda je ale iná. Aj keď je u pánov riziko vzniku akné v dospelosti o polovicu nižšie ako u žien stále existuje a zapálené uzlíky v pokožke či biele pupáčiky naplnené hnisom ich môžu potrápiť. Otázkou „Ako sa zbaviť akné?“ sa tak nezaoberajú len ženy ale aj muži.

Príčiny vzniku akné u mužov

Holenie

Holenie je najčastejšou príčinou vzniku akné u mužov. Zlá technika holenia, žiletky, nevhodná pena na holenie môžu narušiť celistvosť pokožky, podráždiť ju a spôsobiť zápal. Odtiaľ je už len krôčik k vzniku akné.

Minimalizovať toto riziko môžete viacerými spôsobmi. Vymeňte žiletky za kvalitnejšie. Zamerajte sa hlavne na žiletky, ktoré majú viac čepieľok. Pokožku tak nebudete pri odstraňovaní chĺpkov zbytočne namáhať a jedným ťahom žiletky ju oholíte do hladka. Holiaca pena alebo gél, ktorý používate môže obsahovať látky, ktoré pokožku dráždia. Ak máte po holení problém s pokožkou vymeňte penu na holenie.

Nezabúdajte ani na vhodnú starostlivosť o pleť po holení a nie len po ňom. Hydratačný krém na aknóznu pleť je vhodný aj pre mužov. Pri používaní kozmetiky na akné si vyberajte produkty pre mužov. Páni majú hrubšiu pokožku a aj tvorbu kožného mazu majú vyššiu. Kozmetika pre ženy im vyhovovať nemusí.

Zdravotné problémy

Problém s akné môže mať príčinu aj vo vnútri organizmu. Zubný kaz alebo urologické problémy sa môžu prejaviť aj na vašej pleti. Nepodceňujte varovné príznaky iných ochorení a návštevu lekára zbytočne neodkladajte.

Životný štýl

Mastné jedlá, prejedanie sa, nedostatok tekutín či sedavý spôsob života sú dôvodom pre vznik akné ako u žien tak aj u mužov. Zaraďte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny, začnite cvičiť a dodržujte pitný režim. Zdravý životný štýl sa odrazí aj na vašej pleti.

Must Read

- Reklama -PR článek