- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyByt – áno či nie?

Byt – áno či nie?

-

Investícia do kúpy nového bytu rozhodne nie je nič, čo by ste mali uponáhľať. Otázka, ktorá sa ale práve pri tejto investícii vynára je čas? Oplatí sa kúpiť byt teraz, alebo o pár mesiacov neskôr? Pôjde cena bytov dole, zostane na rovnakej úrovni alebo naopak, cena bytu porastie?

Kedy kúpiť byt?

Ceny bytov v poslednom čase neustále rastú. Či už ide o novostavby alebo staršie byty ceny idú nahor. Platí to hlavne pre byty v Bratislave, kde je cena za meter štvorcový najvyššia. Keďže nové byty pribúdajú pomaly je možné, že cena bude stále stúpať. Záujem o byty prevyšuje ponuku, čo výrazne vplýva na cenu.

Lokalita mimo centra

Lokalita a blízkosť centra hrajú dôležitú úlohu na cene bytu. Čím bližšie centra je byt tým vyššia je jeho cena. Centrá miest sú u nás dosť zastavané, preto sa snažia vedenia miest developerov motivovať aby stavali na okraji miest alebo v bývalých priemyselných zónach. Aj keď sú tieto oblasti ďalej od centier miest môžu na nich vyrásť novostavby s plnou občianskou vybavenosťou. Kým sa ale stane z týchto lokalít plne funkčná obytná zóna nejaký čas to potrvá. Pokiaľ sa s kúpou bytu veľmi neponáhľate môžete si počkať.

Investičné byty

Pokiaľ ste sa rozhodli svoje úspory investovať do kúpi bytu, ktorý chcete prenajímať nemusí sa vám to vyplatiť. Vďaka stúpajúcej cene bývania (elektrina, plyn, kúrenie,…) výnosy z prenájmu klesajú a neraz sú nulové. Pokiaľ si na kúpu nového investičného bytu potrebujete aj požičať nie je to v tomto období najlepšia investícia.

Aj keď sú byty na predaj v Bratislave drahé väčšina ľudí investuje radšej do vlastného bývania a splácania hypotéky, než do podnájmu.

Ak chcete investičný byt prenajímať musíte počítať aj s rizikami, ktoré ho môžu sprevádzať. Zničené vybavenie, neplatenie nájmu a samozrejme pravidelná starostlivosť sú všetko riziká, s ktorými sa môžete kedykoľvek stretnúť. Pokiaľ by ste investičný byt neprenajali a nechali ho zatvorený stále musíte zaň hradiť pravidelné mesačné poplatky za správu, do fondu opráv, kúrenie atď. Kúpu takéhoto bytu by ste si mali rozhodne dobre premyslieť.

Must Read

- Reklama -PR článek