- Reklama -aktualne
DomůZdravieNa akom princípe fungujú antihistaminiká?  

Na akom princípe fungujú antihistaminiká?  

-

Histamín je látka, ktorá sa prirodzene nachádza  v ľudskom tele. Čo ale robiť ak sa jeho hladina v krvi zvýši a ako fungujú antihistaminiká?

Čo sa dozviete?

  • Kedy dochádza k zvýšeniu histamínu v krvi
  • Aké sú príznaky vysokej hladiny histamínu
  • Čo sú antihistaminiká
  • Akým spôsobom fungujú

Zvýšenie hladiny histamínu v krvi

Histamín je látkou, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele. K zvýšeniu jeho hladiny môže dôjsť po konzumácií potravín s vysokým obsahom histamínu, ale aj pri odpovedi imunitného systému na alergény. V prípade alergickej reakcie začne imunitný systém produkovať histamín. Vysoká hladina histamínu v krvi následne spôsobuje celý rad nepríjemných príznakov, ktoré sú bežne spájané s alergiou alebo sennou nádchou. Medzi najčastejšie prejavy patrí opuch a slzenie očí, výtok z nosa a kýchanie. Senná nádcha príznaky prejavuje i na koži, konkrétne opuchom, začervenením a  svrbením.

Na liečbu týchto alergických prejavov sa najčastejšie používajú liečivá, ktoré fungujú ako antihistaminiká. Čo presne to ale znamená? Antihistaminiká sú látky, ktoré napomáhajú zmierňovať účinky zvýšenej hladiny histamínu v krvi a uľaviť od alergických reakcií.

Prírodné antihistaminiká

Jedným z účinných látok, ktoré pôsobia ako antihistaminikum je vitamín C. Konzumácia potravín bohatých na vitamín C by preto mala byť pre alergikov samozrejmosťou. Ďalšou látkou, ktorá zabraňuje uvoľňovaniu histamínu, je Kvercetín, ktorý patrí medzi bioflavonoidy. Túto látku bežne obsahujú potraviny ako bobuľovité ovocie, brokolica, cibuľa, paprika či jablká.

Medzi prírodné antihistaminiká patrí i žihľava, ktorá môže zmierniť príznaky, ktoré spôsobuje senná nádcha. Žihľava dokáže blokovať receptory na cievnych stenách, na ktoré sa zachytáva histamín.

Známym antihistaminikom je i Bromelaín, ktorý je možné nájsť predovšetkým v ananáse a ktorý zmierňuje prejavy alergie.

Ak chcete účinne bojovať proti príznakom alergie a sennej nádchy, môžete siahnuť po výživových doplnkoch, ktoré obsahujú nielen vitamín C, ale i ostatné spomenuté účinné látky. Jedným z takýchto doplnkov je i Herb Alerg, ktorý obsahuje i kurkumu, piperín a zinok.

Must Read

- Reklama -PR článek