- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyTOP 4 najčastejšie prepravované materiály

TOP 4 najčastejšie prepravované materiály

-

V súčasnej dobe sú rôzne krajiny prepojené medzi sebou viac, než kedykoľvek predtým. Túto skutočnosť možno badať takmer všade – v obchodoch s potravinami, odevom, nábytkom a mnohými ďalšími. Množstvo výrobkov sa do nášho obchodného reťazca dostáva zo stoviek až tisícok kilometrov vzdialených krajín. Ktoré položky však patria medzi najčastejšie prepravované?

1.     Poľnohospodárske produkty

Bez ohľadu na ročné obdobie je v súčasnosti preprava zásielok s potravinami tou najviac frekventovanou. Už len v Amerike predstavuje nepretržitý prísun čerstvej zeleniny a ovocia približne tritisíc ton ročne. Víťazom tejto kategórie sa stalo ovocie, bohaté na draslík – banány. Medzinárodný dopyt po banánoch katapultoval na prvú priečku najčastejšie prepravovaného tovaru na svete. Špedícia banánov začína už na začiatku zberu. Výrobcovia vedia, že ovocie musí byť zozbierané zelené, približne štyri týždne pred dozretím. Špedičná spoločnosť tak má dostatok priestoru na to, aby zabezpečila prevoz produktov na miesto určenia.

Banány rýchlo podliehajú skaze a preto počas prevozu potrebujú optimálnu teplotu – preprava zásielok sa tak musí uskutočňovať prostredníctvom chladiarenských zariadení. Aby sa predišlo mnohým problémom, dobrá špedičná spoločnosť dokáže získať viacero údajov o chladení, ako je napríklad teplota, vlhkosť, stav napájania alebo aktuálna poloha zásielky. Keďže banány vedú v rebríčku najčastejšie prepravovaného tovaru, ich transport z jedného miesta na druhé si vyžaduje obozretnosť a dôkladnú prípravu, ktorú by nemala podceňovať žiadna špedičná firma.

2.     Nábytok

Obľúbená komodita, ktorá predstavuje približne päťtisíc ton ročne prepraveného nákladu, je nábytok. Nie všetok nábytok a jeho komponenty sa dajú ľahko skladovať a prepravovať. Aj z tohto dôvodu musí špedícia vedieť, ako sa preprava zásielok uskutočňuje správne. Dobrá špedičná firma s dlhoročnými skúsenosťami vie, aké špecializované riešenia je potrebné podniknúť pri transporte nábytku z bodu A do bodu B. V prvom rade náklad nesmie presahovať nosnosť vozidla a musí byť správne zaistený, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Hoci táto informácia znie ako samozrejmosť, v súčasnosti nie je problém nájsť na cestách množstvo nákladných vozidiel, ktoré toto pravidlo porušujú. Nábytok zaberá veľa miesta, dokonca aj keď je v rozobratom stave a preto je obozretnosť zo strany špeditéra určite na mieste.

3.     Autá a automobilové súčiastky

Rastúci trh s automobilmi a špecializovanými vozidlami sa v posledných rokoch rozrastá, čo zároveň vedie k vyššiemu dopytu po špedičných službách. Obrovské množstvo automobilov sa každoročne prepravuje rozličnými druhmi nákladnej dopravy. Už len na Slovensku bolo k poslednému júnovému dňu roku 2022 evidovaných takmer tri a pol milióna vozidiel (niektoré vyrobené v našej krajine, iné dovážané). Medzinárodná preprava automobilov a náhradných dielov vo všeobecnosti prebieha jednoducho, pokiaľ ich má na starosti spoľahlivá špedičná spoločnosť. Odborníci zabezpečujú rýchlu a plynulú prepravu vozidiel, vrátane výberu čo možno najoptimálnejšej trasy.

4.     Elektronika

Elektronické zariadenia vrátane televízorov, počítačov, tlačiarní, tabletov a mnohých ďalších položiek sú jednými z najčastejšie prepravovaných predmetov na svete, najmä ak vezmeme do úvahy ich vysokú hodnotu. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými rokmi sa elektronika prepravovala väčšinou letecky, dnes sa nejedna špedičná firma rozhoduje pre lodnú nákladnú prepravu. Dôvod, prečo sa špedícia obracia na tento typ dopravy, je čiastočne kvôli cenovej dostupnosti, automatizácii a technológiám všeobecne.

Must Read

- Reklama -PR článek