- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyUšetrite náklady na vykurovanie pomocou kobercov

Ušetrite náklady na vykurovanie pomocou kobercov

-

Drasticky zvýšené ceny energií a zvýšené environmentálne povedomie si vyžadujú nové a udržateľné spôsoby vykurovania našich domácnosti. Výskumy a štúdie ukazujú, že koberec je mimoriadne účinný izolačný materiál. Jeho vlákna fungujú ako prírodné izolanty s nízkymi hodnotami tepelnej vodivosti. Navyše povrchový vlas koberca s miliónmi drobných vlákien zachytáva vzduch a ešte viac zvyšuje jeho tepelnú izoláciu.

Tvrdé podlahy sú fantastické v letných horúčavách, keď udržujú váš domov v chlade, ale akonáhle teploty a slnečné svetlo v zime klesnú, teplo a pohodlie koberca je ťažké prekonať. Miestnosť sa vďaka nemu zdá byť, prinajmenšom psychologicky, teplejšia. Dokážu však koberce fungovať ako opatrenie energetickej účinnosti? Bude váš domov skutočne teplejší, energeticky efektívnejší a zároveň útulnejší vďaka kobercom?

Ekonomická úspornosť

Dobre padnúce a vyrobené koberce môžu jednoznačne prispieť k udržaniu tepla v miestnosti, čo je jeden z mnohých spôsobov, ako môžu prispieť k energetickej účinnosti v domácnosti. Odhaduje sa, že približne 10 % tepla v miestnosti dokáže zadržať koberec. Možno to znie ako príliš malé rozpätia, môže to však znamenať rozdiel, keď sa snažíte znížiť účty za kúrenie a udržať čo najviac tepla vo svojom dome. Najviac tepla udržiavajú metrové koberce, ktoré pokývajú takmer celú podlahovú krytinu.

Prírodné izolanty tepla

Kvalitné koberce majú nízku tepelnú vodivosť, čo z nich robí fantastické prírodné izolanty. Koberec funguje aj ako jednoduchá tepelná bariéra.

Tradičná tvrdá podlahová krytina, najmä drevené podlahové dosky, nielenže strácajú izolačné vlastnosti kobercov, ale sú náchylnejšie na medzery a prievan, čo poskytuje množstvo príležitostí, aby teplo opustilo vašu miestnosť. Utesnenie medzier medzi doskami a montáž obruby je časovo náročná a únavná práca aj pre tých najnáruživejších domácich majstrov. Plávajúce drevené podlahy môžu pomôcť zlepšiť odolnosť proti prievanu a zároveň zachovať prirodzený vzhľad dreva, ale neponúkajú odpruženie a pohodlie pod nohami ako koberec.

Podlaha s kobercom je pod nohami teplejšia a nevyžaduje vykurovanie ako hladký povrch, čím sa zvyšuje úspora energie. Ak túžite pokryť svoju studenú, tvrdú podlahu útulným, luxusným kobercom, neváhajte  a jeden si zadovážte.

Must Read

- Reklama -PR článek