- Reklama -aktualne
DomůZdravieÚspešné ťahanie proti plesniam nôh: Začnite včas

Úspešné ťahanie proti plesniam nôh: Začnite včas

-

Plesňová infekcia predstavuje veľmi nepríjemnú komplikáciu. Ako vzniká a akým spôsobom sa jej najlepšie zbaviť?

Ako vzniká pleseň nôh

Pleseň nôh je infekčné ochorenie. U väčšiny týchto chorôb sú pôvodcom infekcie vláknité kožné huby (dermatofyty). Druhou skupinou mykóz sú kandidózy, ktorých pôvodcami sú kvasinky. Tie sa objavujú najčastejšie u žien a malých detí. Prakticky sa plesne môžu objaviť kdekoľvek na tele. Práve nohy ale patria k miestam, ktoré sú zasiahnuté najčastejšie.

Dané je to tým, že vhodné podmienky pre pleseň predstavuje hlavne zavlhnutá a zaparená koža, na ktorej sa môžu dermatofyty, ktoré sa na koži inak prirodzene vyskytujú bez akýchkoľvek komplikácií, veľmi dobre množiť. Nohy sa intenzívne potia, k ideálnym podmienkam pre rozvoj plesne prispieva aj nosenie obuvi a ponožiek zo syntetických materiálov. Mnohí z nás si pleseň na nohách „odnesú“ ako nevítaný suvenír z verejných spŕch a spoločných šatní.

To, či sa s plesňou budeme musieť liečiť, je aj otázkou odolnosti nášho imunitného systému. Náchylnejší na jej rozvoj sú aj tí, ktorí už v anamnéze majú iné ochorenia, ako je psoriáza, cukrovka alebo obezita.

Ako sa plesne účinne zbaviť

Pokiaľ už sa táto choroba objaví, špecifické je najmä jej veľmi rýchle šírenie. Preto je nutné proti nej „zasiahnuť“ včas.

Na nohách môžeme pozorovať charakteristické začervenanie a šupinky, prípadne vodnaté pľuzgieriky. Koža tiež intenzívne svrbí a praská. Spočiatku problém zasahuje iba partie medzi prstami, neskôr sa ale môže šíriť aj na chodidlá nôh. Prejavovať sa môže aj na nechtoch, kde sa objavujú deformity alebo žlté zafarbenie. Účinnou liečbou pre tento typ ťažkostí sú tzv. antimykotiká. Najčastejšie sa predávajú vo forme mastí alebo krému.

Rovnako tak sa stretnete s gélom alebo roztokom. K najznámejším preparátom na Slovensku patrí hlavne liečivý krém Canespor, ktorý prináša rýchlu úľavu od nepríjemného svrbenia a súčasne pomáha pleseň účinne likvidovať.

Must Read

- Reklama -PR článek