- Reklama -aktualne
DomůPre ženyBez tenisiek si nedokáže život predstaviť nejedna z nás. Niektorí teniskám natoľko...

Bez tenisiek si nedokáže život predstaviť nejedna z nás. Niektorí teniskám natoľko prepadnú, že sa stávajú ich vášnivými zberateľmi.

-

Možno je to tým, že pri teniskách ide často o ikonické modely s históriou. Pravé sneakers za sebou často majú silný príbeh, nevznikli len tak. A to im práve dodáva na jedinečnosti, ktorú ďalej odovzdávajú aj svojmu nositeľovi.

Ako pôvodne vznikli tenisky?

tenisky SuperStar

Príbeh aj tak dizajnového kúsku ako sú tenisky, začal akou množstvo ďalších vecí, a to pri technickom vynáleze! V roku 1839 prišiel americký chemik a vynálezca, Charles Goodyear, s metódou vulkanizácie kaučuku. Tento prevratný vynález našiel svoje najväčšie uplatnenie vo výrobe pneumatík. Postupne sa ale výrobcovia preorientovali na výrobu gumových podrážok topánok. Odtiaľ už bola krátka cesta k výrobe tenisiek.

V roku 1916 jedna z automobiliek spojila svoje podružné obuvnícke impérium a nazvala ho Keds. Vyrobila prvé plátenky s gumovou podošvou a voilá, prvé kecky boli na svete!

V nasledujúcich rokoch sa kecky pomaly začali stávať súčasťou bežného dňa. Prichádzali ďalšie značky, ako napríklad Converse, ktorá svetu tenisiek prispela svojim ikonickým modelom Chuck Taylor All Star. V dnešnej dobe máme na výber z nekonečného množstva značiek a modelov, z ktorých každý má svoj unikátny príbeh.

Adidas Superstar

Topánky Adidas Superstar sú jedným z modelov, ktorý rozhodne v histórii nezapadne. Majú za sebou takmer 50 rokov existencie a stále sú populárne po celom svete, naprieč spoločenskými vrstvami. A ako to vlastne všetko začalo?

biele topánky SuperStar

Za všetko môže basketbal. Basketbal totiž v minulom storočí získal na obrovskej popularite, NBA sa stalo pre mnoho fanúšikov posadnutosťou a tým sa otvorila cesta k obrovskému biznisu. Hráči NBA získavali kontrakty ovenčené rozprávkovými sumami a značky sa predbiehali v inováciách spojených s hádzaním lopty do koša. Tohto biznisu sa samozrejme chytili predovšetkým športové značky, ktoré pružne reagovali na čím ďalej vyššie požiadavky na kvalitnú basketovú obuv. Spoločnosť Adidas prišla s revolučným releasom, vysokými teniskami s koženým zvrškom a gumovou špičkou, ktoré hovoríme „Shelltoe“. Špičkou, ktorú poznáme z dnešných superstarov. Odtiaľ k tomuto modelu viedla cesta cez ich nízke prevedenie, ktoré sa prvýkrát ukázalo v roku 1970. Obľúbila si ho väčšina špičkových hráčov NBA as nimi následne aj tisíce ich fanúšikov. Pôvodne sa tento model, ktorý na tú dobu bol celkom nákladný, vyrábal exkluzívne vo Francúzsku, ale následne aj vo východných krajinách, a kuriozitou je to, že aj v bývalom Československu.

čierne topánky SuperStar

Superstary sa postupne začali odkláňať od NBA a získavať popularitu mimo oblasti športu. Hlavne smerom do umeleckého sveta. Ich ďalší boom začal v roku 1983, kedy sa stali poznávacou značkou skupiny Run D.M.C., ktorá okrem týchto topánok spopularizovala aj oblečenie od Adidasu. Táto skupina zároveň prišla so skladbou My Adidas, ktorá hovorí o láske k teniskám a odštartovala posadnutosť sneakers. Odvtedy sa okolo Adidas Superstar točilo mnoho hudobných hviezd a stali sa skutočnou ikonou. Dnes ich nájdeme v nekonečnom množstve prevedení, od klasiky, až po módne lahôdky, na ktorých spolupracovali umelci ako Pharrell či Rita Ora. Adidas Superstar je model, ktorý nikdy nevyjde z módy a určite sa vám v botníku nestratí. Sú natoľko ikonické, že ich najskôr budú poznať za 50 rokov aj vaše deti. Vzhľadom k ich relatívne nízkej obstarávacej hodnote je na zamyslenie, či si tiež hneď jedny neobstarať.

Must Read

- Reklama -PR článek