Huby patria k obľúbeným kulinárskym pochúťkam, niektorí ich obľubujú, iní k nim pristupujú opatrne. Majú svoju moc, môžu byť chutné, ale aj nebezpečné. Od nepamäti sa im prisudzovali magické schopnosti podobne ako niektorým bylinkám. Vo východnej medicíne sa používajú na liečenie a sú prevenciou proti chorobám tisíce rokov.
Nielen jedlo, ale aj liek
Huby majú mimoriadne vysokú potravinovú hodnotu: majú málo kalórií, pretože z 90 percent ich tvorí voda. Sú bohaté na bielkoviny a minerály, stopové prvky a vitamíny, keďže ich absorbujú zo svojho prostredia ako špongia. Takzvané liečivé huby sú v tradičnej čínskej medicíne vhodné aj na liečebné účely a tiež na prevenciu: posilňujú imunitný systém tým, že obnovujú v tele vlastnú rovnováhu a regulujú telesné funkcie. Udržujú ľudí fit a odďaľujú starnutie.
Najznámejšie huby v tradičnej čínskej medicíne
Patria k nim tri huby: shiitake, maitake a reishi. Každá z nich má svoje hlavné účinné látky, ktorým vďačí za svoju jedinečnosť. K dispozícii sú už aj ako výživové doplnky – v tekutej forme, v podobe prášku či tabliet.
Shiitake – kráľovná húb
Shiitake je so svojou korenistou arómou považovaná za kulinársku pochúťku. Už pred 2 000 rokmi ju však tradičná čínska medicína odporúčala okrem iného pri prechladnutí. Patrí medzi ochrancov imunitného systému, a preto nesie svoj titul kráľovnej húb. Shiitake je nezameniteľná vďaka látke lentinan: primárne ovplyvňuje črevnú flóru tým, že posilňuje „dobré“ baktérie a pôsobí proti nesprávnej kolonizácii (napríklad candidy). Črevá sú kľúčom k imunitnému systému, keďže takmer tri štvrtiny všetkých obranných buniek sa nachádza v ich sliznici. Jednou z najdôležitejších zložiek shiitake je eritadenín: táto nenasýtená mastná kyselina podporuje premenu škodlivého cholesterolu na neškodný cholesterol v pečeni.
Maitake – tancujúca huba
Legenda hovorí, že japonskí hubári, ktorí narazili na aromatickú maitake, tancovali od radosti. Odvtedy dostala prívlastok tancujúca huba. Po maitake siahnite, ak chcete schudnúť, pretože jej konzumácia bráni hromadeniu tuku v tkanivách. Maitake vďačí za svoje osobitné postavenie takzvaným beta-glukánom zo skupiny polysacharidov: aktivujú niektoré biele krvinky a podporujú imunitný systém v obrane proti vírusom a baktériám. Beta-glukány majú taktiež výrazný vplyv na zastavenie rastu nádorov. Pre svoje antitoxické účinky zmierňujú aj nežiaduce vedľajšie účinky chemoterapie. Čínski lekári odporúčajú výťažky z maitake aj pri cukrovke, najmä 2. typu, a pri vysokom krvnom tlaku.
Reishi – huba dlhovekosti
Stromová huba, ktorá môže dorásť až do veľkosti 15 centimetrov, je považovaná za zdroj mladosti v celej Ázii. Keďže reishi potrebuje veľmi špecifické klimatické podmienky, aby sa jej darilo, vo voľnej prírode bola kedysi veľmi zriedkavá. Užívali ju len čínski cisári. Postupne sa začala pestovať účelovo a stala sa jednou z najčastejšie skúmaných liečivých húb. Okrem beta-glukánov patria k jej účinnými látkami takzvané tripertény, ktoré sa považujú za antialergické latky. Znižujú zápal a tvorbu histamínov – a preto sa používajú aj pri chronickej bronchitíde, astme a reumatickej artritíde, upravujú krvný tlak a posilňujú kardiovaskulárny systém. Reishi vo forme čaju má upokojujúce účinky. Za svoju povesť huby dlhovekosti vďačí voľným radikálom, má silné antoxidačnú účinky. Znižuje poškodenie srdca, pečene, má vplyv na celkové starnutie. Priaznivo pôsobí na omladenie pleti.
Výživové doplnky obsahujúce čínske huby
Výskum liečivých húb síce výrazne zaostáva za výskumom liečivých rastlín, no patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce vedy súčasnosti. K dispozícii sú výživové doplnky, v tekutej forme, v podobe prášku či tabliet.