- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyČo môže spôsobovať bolesť na ľavej alebo pravej strane brucha?

Čo môže spôsobovať bolesť na ľavej alebo pravej strane brucha?

-

Bolesť brucha na ľavej strane

Jedným z vážnejších príčin bolesti brucha je gastritída, ktorá vzniká pri podráždení sliznice žalúdka. Tento stav môže byť spôsobený nadmernou konzumáciou alkoholu, užívaním určitých liekov alebo infekciou Helicobacter pylori. Symptómami gastritídy sú okrem bolesti brucha aj nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy či nechutenstvo. Gastritída, alebo zápal žalúdka môže pri zanedbaní viesť k závažným ochoreniam, akými sú žalúdočné vredy, či dokonca rakovina žalúdka.

Kŕče v bruchu na ľavej strane môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane zápchy a nadúvania až po zápal slepého čreva. Inými príčinami bolesti brucha na ľavej strane môžu byť už spomínaná gastritída alebo žalúdočné vredy. Pri vredoch sa táto bolesť prejavuje neprejavuje bezprostredne po jedle, ale skôr nalačno a v noci.

Bolesti na ľavej strane brucha však nemusia byť nutne spojené len s tráviacim traktom. Môže ísť aj o zápal močových ciest alebo obličiek. Ten je ale často sprevádzaný aj inými príznakmi, akými sú silná bolesť pri močení alebo krv v moči.

Bolesť brucha na pravej strane

Bolesť brucha na pravej strane môže byť spôsobená problémami s pečeňou alebo žlčníkom. Ak máte problémy so žlčníkom, môžete pociťovať ostrú bolesť na pravej strane brucha, ktorá sa môže šíriť do ramena alebo chrbta. Podobné symptómy sa môžu vyskytnúť aj pri ochoreniach pečene.

Ak trpíte bolesťou v bruchu, je dôležité konzultovať s lekárom, aby vám určil presnú príčinu vašich symptómov a predpísal vhodnú liečbu. Niektoré príčiny bolesti brucha  totiž môžu byť vážne a vyžadujú si okamžitú lekársku starostlivosť.

Ak chcete predísť nepríjemnostiam, akými je aj bolesť žalúdka, je potrebné viesť zdravú životosprávu. Správnou úpravou stravy, pravidelným pohybom a elimináciou stresu dokáže chrániť váš organizmus a podporiť jeho správne fungovanie. Vášmu tráviacemu traktu uľavíte aj v prípade, že obmedzíte fajčenie a príjem alkoholu. Zdravému zažívaniu môžete pomôcť aj prírodnými výživovými doplnkami.

Must Read

- Reklama -PR článek