- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyUľahčite si prácu v záhrade vďaka týmto pomôckam

Uľahčite si prácu v záhrade vďaka týmto pomôckam

-

Krásnu záhradu si treba zaslúžiť. Je to najmä o poctivom prístupe k práci a o udržiavaní aj za málo zdarných podmienok. Záhrada síce prináša úrodu, ale až po zopár mozoľoch a stratách. Aj tie za to stoja! Prinášajú nové skúsenosti a tie rodia ďalšie plody. Na začiatku je však dobrá výbava a pomôcky, ktoré poslúžia ako v okolí domu, tak aj na záhrade.

Klasické ručné náradie

V čase sezónnych prác vykonávame viaceré udržiavacie práce. Tie sú náročné ako na čas, tak aj na energiu, a preto si prácu uľahčujeme kvalitným ručným náradím.

Za štandardné pomôcky považujeme záhradné nožnice, no aj tie sa ponúkajú vo viacerých prevedeniach. Nadstavbou sú elektrické a pneumatické modely a taktiež špeciálne nožnice podľa mechanizmu alebo účelu práce. Pri fyzicky náročných prácach odporúčame nožnice s otočnou rukoväťou. Zabezpečujú komfortný strih pri minimálne vynaloženej práci. Mnohé modely znižujú nároky na silu až o 30 %. Ide o trvácne nožnice, kde za ich „doživotnou zárukou“ je kovaný hliník a kvalitná tvrdená oceľ.

Brúsne a teleskopické pomôcky

Každé náradie sa časom opotrebuje. Vtedy máme na výber buď zakúpiť nové, alebo si zriadiť menší domáci servis. Druhá možnosť je určite lákavejšia, nehovoriac o dostupnej servisnej výbave pre záhradkára. Okrem základných brúsnych pomôcok v nej nachádzame výbavu na premazanie súčiastok. Výrobcovia si medzi sebou natoľko konkurujú, že už dopredu myslia na náš komfort. Servisná výbava ma podobu tašky alebo kabelky na pripnutie za opasok alebo o lem nohavíc.

Ani práca vo výškach nie je pre dom alebo záhradu výnimočná. Vyhľadávame preto nielen teleskopické príslušenstvo, ale už aj samotné náradie dokáže byť konštruované obzvlášť pre tieto účely. Skvelým tipom sú pílky s hákom. Využívajú tzv. „klik systém“, ktorým jednoducho umiestnime kovové kolíky na tyči v otvoroch na pílke.

Osivá a zmesi

Záhrada je živým prostredím, ktoré si po čase vyžaduje zveľadiť. Vtedy siahame najmä po trávnych zmesiach podľa toho, či je prostredie v nej viac alebo menej zaťažované, či chceme vytvoriť univerzálne prostredie, alebo sa zamerať na konkrétny lúčny, resp. pastvinový vzhľad.

Taktiež si uvedomujeme, že zem nám urodí, len keď jej aj my poskytneme výživu. Na trhu je osív veľa, ale len niektoré skutočne disponujú certifikovaným osvedčením. Čo sa týka základného zeleného hnojenia, pôda vyžaduje dusík a ďalšiu organickú zložku pre úspešnú vegetáciu.

Aj vy sa po všetkých tých prácach najviac tešíte na obdobie zberu? Aj pri tom si zachovávame chladnú hlava a vyberáme len účelné pomôcky. Môže ísť napr. o ručné zberače, vďaka ktorým sa pre ovocie neprehrabávame v tráve ani v listí, ale si ho jednoducho podberieme. Výhodné sú aj väčšie vaky, koše a debny pri zbere na rozľahlých sadoch.

Předchozí článekBatoh, ktorý nemá rád nudu

Must Read

- Reklama -PR článek