- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyEnergie – ako na nich ušetriť

Energie – ako na nich ušetriť

-

Ceny energií neustále rastú. Aj keď sa snažíte všade vypínať svetlo a miesto kúpania sa sprchujete je problém ušetriť. Faktúry za plyn, vodu a elektrickú energiu sú stále vyššie a vyššie. Ako teda ušetriť na energiách?

Elektrická energia

Ušetriť na elektrickej energii môžete aj bez toho aby ste sa výrazne obmedzili. Prezrite si poriadne domácnosť a vymeňte bežné žiarovky za úsporné LED žiarovky. Tieto žiarovky vynikajú nie len dlhou životnosťou ale aj nízkou spotrebou energie. Okrem žiaroviek sa zamerajte aj na elektrospotrebiče. Dnes sa už vyrábajú spotrebiče v energetickej triede A, A+, ktoré vám poslúžia ešte lepšie ako tie staré a zároveň na ich prevádzku miniete menej energie. Zamerajte sa hlavne na chladničku, ktorá ide 24 hodín denne a 7 dní v týždni, alebo bojler, ktorým ohrievate teplú vodu.

Voda

Záchody s dvojitým splachovaním sú dnes už samozrejmé. Ako na tom ste ale s batériami? Kvapkajúce batérie vám vodu neušetria. Či už ide o batérie v kuchyni alebo sprchové batérie mali by ste ich skontrolovať a v prípade potreby vymeniť. Pákové batérie sú oproti klasickým kohútikovým šetrnejšie. Jednoducho a rýchlo si pomocou nich namiešate ideálne teplú vodu.

Na šetrenie teplej vody môžete použiť napríklad sprchové setytermostatickým hlavicami. Môžete s nimi regulovať teplotu vody a jej prietok, bez toho aby ste museli pridávať alebo uberať teplú či studenú vodu. Voda bude mať po celý čas sprchovania rovnakú (vami nastavenú) teplotu.

Plyn

Stačí upraviť svoje návyky pri varení a môžete ušetriť aj na plyne. Vedeli ste, že ak použijete pri varení pokrievku ušetríte takmer polovicu energie? Nezohrievajte zbytočne veľké množstvá vody. Na uvarenie vajíčka vám stačí trocha vody, vajíčko sa uvarí v pare.

Ak používate plyn na vykurovanie stačí ak znížite teplotu o 1°C. Môžete tak ušetriť viac ako 5% energie. Je dobré aj vymeniť starý plynový kotol za nový. Súčasné technológie sú zamerané na efektívnosť a nízku spotrebu energií a platí to aj pri plynových kotloch.


Pokiaľ vás baví hudba, na niektoré hudobné nástroje môžete hrať aj bez energie (elektřiny), čo vedie k väčším úsporám.


Must Read

- Reklama -PR článek