- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyNie je záclona ako záclona

Nie je záclona ako záclona

-

Ak si pod slovom záclona predstavíte len kus priehľadnej, rôzne vzorovanej látky na okne, ktorá má len dekoratívny účel dosť jej krivdíte. Ďalším hlavným účelom záclony je zabrániť priamemu výhľadu z vonka do vašej domácnosti. Nezatieni interiér úplne, ale poskytne vám dostatok súkromia pred zvedavými očami okoloidúcich.

Typy záclon

Pri výbere záclon ste sa už určite stretli s rôznymi pojmami. V závislosti od toho sa môžete stretnúť s rôznymi typmi.

Organza

  • ľahká ale pevná tkanina, ktorá môže byť zhotovená z umelých vlákien alebo hodvábu. Hodvábna organza, ktorá sa tká vo Francúzsku a Taliansku sa radí medzi luxusné kúsky. Záclony z tejto látky dodajú každému domovu dávku elegantnosti a vznešenosti. Od jej nákupu vás môže odradiť jej vyššia cena.

Žakarové záclony

  • najstarší typ záclon aký sa používa sa teší veľkej obľube aj dnes a nie je to len vďaka tomu, že sa nemusí žehliť. Pomenované sú po vynálezcovi tkacieho stroja J. M. Jacquardovi. Žakarové vzorovanie sa vyznačuje zreteľne ohraničenými obrazcami. Tieto záclony sú hrubšie. Spodná časť žakarovej záclony má okrasnú bordúru.

Voál

  • názov tohto typu záclon pochádza z francúzskeho slova voile (závoj). Jemné, priesvitné voály prepúšťajú menej svetla než organza, majú matný lesk a jednoducho sa udržujú. Je ale potrebné ich žehliť. Môžu byť v rôznych farbách s vytlačeným alebo vtkaným vzorom.

Vitrážové záclony – vitrážky

  • krátke záclony s dĺžkou 30 až 120 cm. Mali by siahať maximálne do polovičky okna. Slúžia hlavne ako dekorácia. Na okno si ich môžete zavesiť v jednom, alebo dvoch radoch. Vitrážky nájdete v mnohých farbách s množstvom rôznych vzorov, ktoré sú ladené tematicky alebo s ročnými obdobiami.

Sablé záclony

  • najhustejší typ záclon, ktoré prepúšťajú najmenej svetla.

Závesy

Pokiaľ chcete okno úplne zatieniť je dobré siahnuť po závesoch. Na rozdiel od záclon sú zhotovené z hrubších tkanín. Závesy v závislosti od stupňa zatemnenia rozdeľujeme na dva typy.

  • Dimout – priestor zatemnia na 70 až 75%.
  • Blackout – zatemnia priestor na 100%. Stredová čierna vrstva, ktorá sa v týchto závesoch nachádza neprepustí žiadne svetlo. Okrem toho má tento typ závesov aj mierne tepelno-izolačné vlastnosti.

Oba typy závesov sú dostupné v rôznych farbách, môžu ale nemusia mať aj vzor.


Designové bydlení je dnes trendy hlavně díky instagramu a pinterestu, kde je spousta inspirace, bytových doplňků a dekorací.


Must Read

- Reklama -PR článek