- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyKeď je reč o estetickej medicíne, tak sa väčšine vybaví botulotoxín, resp....

Keď je reč o estetickej medicíne, tak sa väčšine vybaví botulotoxín, resp. skrátene „botox“ a kyselina hyalurónová. Aké sú medzi týmito materiálmi rozdiely?

-

Na to sme sa spýtali MUDr. Mileny Vojtíškovej z AURUM AESTHETIC CLINIC.

O botulotoxíne a kyseline hyalurónovej sa hovorí aj píše už pomerne dlho, ale ľudia si ich stále pletú. Mohli by ste tieto materiáy popísať a vysvetliť hlavný rozdiel?
V estetickej medicíne sa botulotoxín používa na redukciu mimických vrások a na odstránenie potenia.

Je to látka bakteriálneho pôvodu a aplikuje sa injekčne. Blokádou nervosvalového prenosu obmedzuje pohyb svalov a tým dochádza k vyhladeniu vrások.

Nástup účinku je oneskorený, najčastejšie 3.–4. deň po aplikácii, ale môže nastupovať aj neskôr.

Kyselina hyaluronová sa najčastejšie používa na redukciu statických vrások, ale aj na redukciu najrôznejších nerovností v koži. Je to látka telu vlastná, tvoria ju všetci živí tvorovia. Je jednou z hlavných súčastí medzibunkovej hmoty. V koži zaisťuje vlhkosť, pružnosť a pevnosť. S vekom, bohužiaľ, jej množstvo v tele klesá. Jej doplnenie je teda na mieste. Kyselinu hyaluronovú aplikujeme injekčne do rôznych vrstiev kože väčšinou v lokálnom znecitlivení. Funguje tak, že na seba viaže vodu a dodá v mieste aplikácie chýbajúci objem, preto sa týmto injekciám hovorí výplne.

Na ktoré oblasti sa hodí botulotoxín a na ktoré kyselina hyalurónová?
Botulotoxín ideáne funguje na tzv. mimické vrásky: oblasť čela, nad koreňom nosa a okolo očí.

Kyselina hyaluronová sa požíva hlavne na redukciu statických vrások ale aj tam, kde je potrebné doplniť väčší objem. Najčastejšou indikáciou sú: redukcia nosoretných rýh, zjemnenie vrások okolo kútikov, pozdvihnutie padajúcich kútikov, doplnenie objemov tvárí, ale aj zvýraznenie povädnutých kontúr, zväčšenie objemu pier, korekcia vpadnutých – atrofických jaziev po akné či kiahňach.

Často sa tiež používa vo forme mezoterapie, čo je aplikácia do povrchových vrtstiev kože (tzv. rejuvenácia kože), najčastejšie v oblasti tváre, krku, dekoltu či chrbta rúk.

Výhodou tohto ošetrenia je ihneď viditeľný efekt.

Sú po aplikácii nejaké obmedzenia?
Pri botulotoxíne je potrebné 4 hodiny po zákroku vydržať vo vzpriamenej polohe, pri kyseline hyalurónovej sa odporúča prvé tri dni po výkone obmedziť mimiku. Pre oba prípravky potom odporúčame prvý týždeň po aplikácii nenavštevovať solárium, saunu, fitko, neísť na kozmetickú masáž, neplánovať dlhodobé lety, jednoducho si dopriať kľudový režim. Materiál sa potrebuje usadiť, takže dodržaním odpočinkového režimu si klient šetrí peniaze, ktoré do aplikácie investoval.

Sú nejaké nežiaduce účinky alebo riziká?
Každý zákrok má určité riziká, ale pokiaľ je ošetrenie vykonávané v zdravotníckom zariadení skúseným lekárom, tak sa tieto problémy minimalizujú. Najčastejšie je potrebné počítať s pozákrokovým opuchom v mieste aplikácie, modrinkami a ľahkým začervenaním, ktoré ale ustupuje pomerne rýchlo.

Menej častou zato závažnejšou komplikáciou by mohli byť infekcia miesta vpichu, vznik alergickej či granulómazovej reakcie.

MUDr. Milena Vojtíšková

Po akej dlhej dobe sa ošetrenie môže opäť opakovať?
Výhodou aplikácie kyseliny hyalurónovej je, že môžeme výplň dopichovať takmer kedykoľvek, na rozdiel od botulotoxínu, kde by sme mali počkať 3 – 6 mesiacov. Klienti všeobecne sa vracajú po 6–12 mesiacoch podľa toho, ako rýchlo sa látka vstrebáva a aké sú ich vlastné požiadavky a očakávania. Tie máme každý individuálny.

Must Read

- Reklama -PR článek