- Reklama -aktualne
DomůPre ženyVeľkonočné vajíčka - poznáte históriu tejto tradície?

Veľkonočné vajíčka – poznáte históriu tejto tradície?

-

Veľkonočné tradície a symboly existujú už celé stáročia.  Predpokladá sa, že zdobenie vajíčok sa datuje približne do 13. storočia. Konzumácia veľkonočných vajíčok v podobe čokoládových a iných cukroviniek, to je už moderný prvok oslavy obľúbeného jarného sviatku Veľkej noci. Najvýznamnejším svetským symbolom tohto kresťanského sviatku je veľkonočný zajačik, ktorého pravdepodobne priniesli do Ameriky nemeckí prisťahovalci.

Zdroj: www.pixabay.com

Veľkonočné vajíčka

Veľká noc je síce náboženským sviatkom, no zvyky, týkajúce sa zdobenia veľkonočných vajíčok, sú pravdepodobne spojené s pohanskými tradíciami. Vajíčko ako prastarý symbol nového života sa v minulosti spájalo s pohanskými sviatkami príchodu jari, no dnes patrí medzi najvýraznejšie tradície Veľkej noci. Vajíčka uvarené na tvrdo ľudia maľovali a rôzne zdobili, aby ich nakoniec mohli konzumovať spolu s inými veľkonočnými pokrmami, ktorých príprava patrí medzi veľkonočné zvyky a tradície na Slovensku. Veľká noc a s ňou spojená tradícia kotúľania vajíčok je známa v USA a niektorí ľudia považujú toto kotúľanie za symbol odvalenia kameňa, ktorý zatarasoval vchod do Ježišovho hrobu, čo následne viedlo k jeho vzkrieseniu. 

Vajcia v akcii

Jednou z najvyhľadávanejších položiek pri veľkonočných nákupoch sú čerstvé vajcia. Každá gazdinka sa snaží nakúpiť do zásoby čo najvýhodnejšie vajcia v akcii, pretože vie, že ich bude potrebovať pomerne veľké množstvo. Ako zistiť, kde je na vajcia akcia, nemusí byť zložité. Stačí sledovať zľavový portál Kaufino.com/sk, ktorého popularita stále rastie a už vám nikdy neunikne informácia o tom, v ktorých obchodoch aktuálne prebieha na vajcia akcia. Máte tak šancu preskúmať všetky aktuálne akcie na vajcia v letákoch a určite si nenecháte ujsť ani ďalšie zľavy na produkty, ktoré sa zídu pri príprave veľkonočných pochúťok. Kaufino.sk, to je prehľadný informatívny web s aktuálnymi online letákmi obľúbených slovenských obchodov.

Tesco a online nákupy

Pred Veľkou nocou by ste si nákupy rozhodne nemali nechať na poslednú chvíľu. Ak vás nebaví predierať sa pomedzi davy ľudí, môžete využiť možnosť online nákupov v Tescu. Je dobré si vopred prelistovať Tesco leták online. Zo širokého sortimentu ponúkaných produktov si ľahko vyberiete napríklad Tesco vajcia za priaznivú cenu pre vašu peňaženku a nákup si necháte doručiť až k vašim dverám. Môžete si aj vopred prezrieť Tesco leták na budúci týždeň a zistiť, aké nové zľavy sú pre vás nachystané. Zákazníci obľubujú Tesco vajcia z podstielkového chovu vo veľkosti M, ktorých cena je dlhodobo priaznivá. Tesco leták online nájdete samozrejme aj na Kaufino. Tesco leták na budúci týždeň je v platnosti vždy od stredy do štvrtka toho ktorého týždňa.

Aký je pôvod tradície veľkonočných vajíčok?

Ako sme už spomenuli, tradícia veľkonočných vajíčok pochádza zo stredovekej Európy a nemusí súvisieť so žiadnou kresťanskou tradíciou. Bohyňa menom Eostre, ktorá je menovkyňou Veľkej noci, predstavovala úsvit. A vajíčka zas symbol plodnosti, nového života a znovuzrodenia prírody po dlhej chladnej zime. Kedysi sa počas pôstneho obdobia nemohli jesť živočíšne produkty a vajcia, uvarené na tvrdo, sa skladovali, aby sa mohli konzumovať na konci pôstu na oslavu Ježišovho zmŕtvychvstania.

Prečo farbíme veľkonočné vajíčka

Bez farbených a dekorovaných vajíčok všetkých druhov a štýlov si už ani nevieme predstaviť veľkonočné sviatky. Zdobia sa voskom, slamou, kamienkami, gravírovaním, háčkovaním a samozrejme sa aj farbia. Na farbenie vajíčok existujú špeciálne na to určené farby, ale dajú sa farbiť aj prírodnými farbivami, napríklad cviklovou šťavou. História farbenia vajíčok začína v starovekom Egypte a v Perzii. Tradícia farbených vajíčok opäť siaha do 13. storočia, kedy si ich šľachtici vymieňali medzi sebou ako darčeky. Vajíčka zafarbené na červeno pripomínajú preliatu krv Ježiša Krista počas jeho ukrižovania. Prvotná tradícia farbenia vajec však vznikla pravdepodobne už oveľa skôr, prinajmenšom pred 2500 rokmi.

Veľkonočné zvyky a tradície na Slovensku

Čo vám prvé napadne, keď sa povie Veľká noc? Moderné tradície tohto sviatku sú spojené s veľkonočnými vajíčkami, veľkonočným zajačikom, sladkými dobrotami a chutnou čokoládou v podobe vajíčok, ovečiek, sliepočiek, zajačikov a podobne. Veľkonočné vajíčka a ich zdobenie patrí k obľúbeným veľkonočným zvykom a tradíciám, ktoré sa zachovávajú na Slovensku až doteraz. Dňom zábavy, šibačky a oblievačky je Veľkonočný pondelok. Tento deň chlapci navštevujú dievčatá, šibú ich korbáčikmi z vŕbových prútikov a polievajú ich vodou, aby boli silné, zdravé a krásne po celý rok. Ako odmenu získajú sladkú alebo aj finančnú odmenu a často sa im ujde aj bohaté pohostenie. 

Must Read

- Reklama -PR článek