- Reklama -aktualne
DomůRady a TipyZákladné pravidlá čistenia kožených sedačiek: Dodržiavate ich?

Základné pravidlá čistenia kožených sedačiek: Dodržiavate ich?

-

Poviete, si, že na čistení koženej sedačky predsa nemôže byť nič ťažké. Ak však chcete, aby vám robila radosť dlhé roky a stále si udržala pekný vzhľad, je potrebné jej čisteniu venovať dostatočnú pozornosť. Držte sa týchto základných pravidiel a odmenou vám bude krásna, lesklá kožená sedačka bez prasklín a nedokonalostí.

Čistiace prostriedky

Začnime tím, čo na čistenie koženej sedačky potrebujete. Určite sa nespoliehajte sa čistiace prostriedky, ktoré používate bežne v domácnosti na iné povrchy. Neodporúčame siahnuť ani po univerzálnom čističi a oblúkom sa vyhnite akýmkoľvek prípravkom s bielidlami. Vedľa však nešliapnete prípravkami, ktoré sú určené špeciálne na čistenie kožených povrchov. Ten by mal byť pevnou súčasťou vašej výbavy.

Ak ste si kúpili prípravok na čistenie kožených sedačiek, je dobré, ak ho podrobíte testu. Na sedačke si nájdite plochu, ktorú nie je veľmi vidieť a na malom kúsku otestujte, či prostriedok, ktorý ste vybrali nezanechá na koži fľak. Až potom ním môžete bez obáv vyčistiť celú sedačku.

Vždy si tiež prečítajte návod na použitie daného čistiaceho prostriedku a držte sa všetkých inštrukcií.

Iné príslušenstvo

Na dôkladné čistenie koženej sedačky sa odporúča použiť kefu. Aj pri nej si však dajte pozor, aby nepoškodila povrch sedačky. To sa môže stať vtedy, ak má kefa príliš tvrdé štetiny, alebo vtedy, ak ňou na plochu sedačky vyviniete až príliš veľký tlak. Pri výbere kefy preto siahnite po tej s najmäkšími štetinami a pri práci s ňou buďte obozretní.

Na jemnejšie čistenie si zvoľte bielu handričku, ktoré po kontakte s prostriedkom alebo vodou nepustí farbu a nezašpiní sedačku.

Hrubšia špina a prach

Ak z vašej sedačky potrebujete odstrániť prach či väčšie omrvinky, určite nepoužívajte vysávač. Povrch sedačky zbavíte nečistôt jednoducho jemnou  suchou alebo mierne navlhčenou handričkou a máte hotovo. Handričku vlhčite iba vodou, alebo špeciálnym prípravkom, ktorý používate na jej čistenie bežne. Určite neodporúčame prach zo sedačky utierať univerzálnymi jednorazovými vlhčenými utierkami. Tie bývajú napustené rôznymi prostriedkami, ktoré by mohli povrch koženej sedačky vysušiť a znehodnotiť.

Ak na vašej sedačke aj napriek všetkému nájdete fľak, ktorý sa vám nedarí vyčistiť bežným prostriedkom na kožené povrchy, čím skôr sa obráťte na profesionálov, ktorí vám s tým pomôžu. Experimentovať a skúšať babské rady na vlastnú päsť sa vám nemusí vyplatiť.

Must Read

- Reklama -PR článek