- Reklama -aktualne
DomůRodinaZariadiť a vybaviť detskú izbičku tak, aby bola praktická, útulná a zároveň...

Zariadiť a vybaviť detskú izbičku tak, aby bola praktická, útulná a zároveň spĺňala všetky požiadavky detí, nie je len tak.

-

Detská izba by mala byť bezpečným útočiskom každého dieťaťa. Priestor, kde sa môže veselo hrať, odpočívať, tvoriť alebo robiť domáce úlohy. Prinášame vám niekoľko zaujímavých tipov, ako vytvoriť deťom krásne bývanie.

Zatiaľ čo s detskou izbičkou pre novorodencov si nemusíte príliš lámať hlavu, pri zariaďovaní izby pre školákov a teenagerov by sme sa mali riadiť celým radom odporúčaní. Vzhľad a zariadenie detskej izby musí zodpovedať veku dieťaťa, jeho povahe i záľubám. U väčších detí prenechajte pokojne aj väčšiu časť výberu na nich. Koniec koncov, je to ich izba a oni v nej budú tráviť väčšinu času.

Kvalitné vybavenie detskej izby

Základom úspechu pri výbere nábytku do detskej izby je získať čo najviac informácií. Pri výbere si všímajte nasledujúce vlastnosti:

● Materiál – Ak sa chystáte zariaďovať detskú izbu, či už pre malé bábätká alebo pre deti školského veku, určite je vhodné vyberať nábytok a vybavenie z prírodných materiálov. Je dobré voliť drevený nábytok, ideálne z masívu.

● Spracovanie – Veľakrát ešte dôležitejšie ako samotný materiál. Každý kúsok nábytku si starostlivo prezrite a skontrolujte, či nikde nič nevyčuhuje. Nevhodné sú aj ostré rohy, nekvalitné kovania alebo skrutky.

● Variabilita – Čo tak nábytok, ktoré porastie s vašimi deťmi? Prebaľovací pult, ktorý pôjde premeniť na komodu, detská rastúca stolička, ktorý vyrastie spoločne spolu s dieťaťom.

● Úložné priestory – Úložných priestorov v detskej izbe nie je nikdy dosť. Skvele vám poslúžia nielen rôzne skrine a police, ale aj úložné systémy v podobe rôznych košov a boxov.

Kvalitná posteľ a matrac

Kvalita detského spánku je zásadná v jeho vývoji, preto nepodceňujte výber detskej postele a matraca. Je dôležité vybrať naozaj kvalitný matrac, ktorý sa prispôsobí detskej chrbtici. Prednosť dajte radšej prírodným materiálom, ktoré sú pre telo najprirodzenejšie a navyše sú veľmi odolné.

Detská posteľ či postieľka nie je len na okrase! Musíme si uvedomiť, že detská posteľ či postieľka je najdôležitejším nábytkom, ktorý má obrovský vplyv na správny vývoj nášho dieťaťa! V prípade, že máte malý byt a máte dve deti, pomôžu vám nedostatok priestoru vyriešiť napríklad poschodové postele.

Najmenšie deti a predškoláci

V detských izbách predškolákov a najmenších detí by sme mali myslieť predovšetkým na vytvorenie dostatočne veľkého hracieho priestoru. Tento priestor je možné skvele vymedziť veselým kobercom. Dôležité je zaistiť aj dostatočné množstvo úložného priestoru na všetky ich hračky, či už pomocou skriniek alebo košov a špeciálnych boxov.

izba pre menšie deti

Detská izba malého školáka

Potreby dieťaťa sa menia s vekom. Zatiaľ čo u tých menších je dôležitý dostatok priestoru na ich hry, u školákov je potrebné vytvoriť priestor na učenie.

Izbu teda rozdeľte ideálne na tri hlavné časti:

● priestor pre zábavu

● miesto pre relaxáciu, odpočinok a spánok

● študijná zóna

Pracovný a písací stôl by mal byť nielen dostatočne priestranný, ale taktiež by mal mať dostatok úložných priestorov pre školské pomôcky. Zároveň by sa mal nachádzať v dosahu denného svetla. Veľmi dôležité sú aj detské stoličky, na ktorých deti strávia veľa času pri učení do školy. Nevhodné sedenie dokáže nepríjemne poznamenať chrbticu, ale aj rozhodiť z koncentrácie.

Študentská izba

Najväčšie zmeny a úpravy detskej izby prídu s dospievaním. Teenager si do zariadenia zrejme veľa rozprávať nenechá a skôr ocenia, keď budete rešpektovať jeho súkromie aj osobitý prístup k životu.

Väčšina z nich bude túžiť po veľkej posteli, ktorá im poskytne dostatok priestoru na oddych. Vzhľadom na to, že na prácu, na štúdium i zábavu využívajú počítač, vzrastú aj nároky na veľkosť pracovnej plochy. Nezabudnite tiež na dostatočné osvetlenie.

Must Read

- Reklama -PR článek