- Reklama -aktualne
DomůRodinaBývanie len za pár eur mesačne?

Bývanie len za pár eur mesačne?

-

Neveríte? Vyspovedali sme pána Davida, ktorý býva v atypickej
drevostavbe od decembra 2012. Vďaka novému bývaniu a niekoľkým malým úpravám sú výdavky za elektrinu trojčlennej domácnosti iba 750 Sk mesačne. Prečítajte si, ako je to možné…

Dobrý deň David, prezraďte nám prosím, v akom dome od RD Rýmařov bývate a aký je veľký?

V roku 2012 som si vytvoril štúdiu domu, ktorý je atypický a nevychádza zo žiadneho modelu RD Rýmařov. Dom som projektoval tak, aby presne sadol na pozemok, ktorý som už vlastnil. Samotná realizácia atypickej drevostavby prebehla v novembri 2012. Za mesiac sme sa s priateľkou Pavlou nasťahovali do nového domčeka o zastavanej ploche 74,5 m2 + garáž. Podlahová plocha prízemia činí 60 m2, podkrovie 59 m2 a garáže potom 36 m2. Za dva roky sa nám narodila dcéra Sofia a už sme boli traja. Na nedostatok miesta sa rozhodne nemôžeme sťažovať.

Všetkých, ktorí plánujú nové bývanie, väčšinou zaujíma najviac spotreba energií. Poďme sa pozrieť na to, aké sú výdavky za bývanie celej Vašej rodiny.

Keďže bývame na horách v nadmorskej výške 700 m, je tu chladné počasie na dennom poriadku. Kúrime 10 mesiacov v roku! Napriek tomu naše mesačné zálohy na elektrinu činia len 750 Sk. Kúrenie v dome je totiž kombinované – elektrokotol je prepojený s akumulačnou nádržou, solárnymi panelmi a krbom s výmenníkom. V miestnostiach máme klasické radiátory. Dá sa povedať, že zatiaľ celý dom vykurujeme prevažne krbom. Mysleli sme ale aj na budúcnosť, až sa nám nebude chcieť alebo nebudeme mať sily na pripravovanie dreva na kúrenie. Elektrokotla som sa nebál. Veď drevostavba je perfektne zateplená a tepelné straty sú preto minimálne. Pán David stavil na vykurovanie elektrinou a dnes rozhodne neľutuje. Do montovaných domov RD Rýmařov inštaluje elektrické kúrenie FENIX, ktoré ponúka celý rad riešení.

zdravé bývanie v drevostavbe

750 Sk mesačne je naozaj málo za bývanie v tak veľkom dome. Ako riešite ohrev úžitkovej vody?

Teplú úžitkovú vodu ohrievajú cez leto solárne panely av chladnom období stačí zakúriť v krbe a vodu ohreje horná špirála v nádrži počas 30 minút. Krb využívam na všetkých frontoch – na vykurovanie aj ohrev vody. Elektrina tak spína minimálne. Pokiaľ je počasie teplé, ale bez slniečka, tak nie je nič jednoduchšie ako úžitkovú vodu ohriať pomocou vykurovacej elektrickej špirály, ktorá je umiestnená v akumulačnej nádrži.

Má vôbec taký systém vykurovania a ohrevu vody nejaké nevýhody?

To viete, že by sa predsa len niečo našlo… Nevýhodou kúrenia krbom je kolísavá teplota v dome. Pokiaľ je tepla v krbe prebytok, tak je potrebné teplo niekam pustiť. Ja prebytočné teplo smerujem do kúpeľní a na chodbu. Normálne sa snažíme mať v dome teplotu do 24 stupňov, v spálni potom menej. Výnimkou sú kúpeľne, tam máme cca 26 stupňov.

interiér drevostavby s krbom

Hovorili ste, že veľa kúrite v krbe. Ako je to s drevom? Beriete prácu s ním alebo jeho uskladňovanie ako niečo obmedzujúce?

To určite nie. Zatiaľ mám sily dosť as prípravou dreva na zimu si hravo poradím. Vlastne toľko dreva ani neprekúrime – maximálne 6 kubíkov za celú sezónu. Na skladovanie mi stačí priestor asi 3×2 m, zatiaľ ho mám v garáži.

Veríme, že Vaše bývanie bude pre všetkých veľkou inšpiráciou. Čo by ste odkázali tým, ktorí uvažujú, či si drevostavbu zaobstarajú?

S bývaním som spokojný a nemenil by som. Náklady, ktoré platím teraz, sú vďaka ohrevu vody krbom a solármi oveľa nižšie ako náklady na bývanie v staršom dome. Drevostavbu odporúčam všetkým, ktorí stále váhajú medzi kúpou starého domu a kúpou nového domu. Teraz bývam v novom, do ktorého som sa sťahoval počas mesiaca. Síce mám hypotéku na dlhú dobu, ale platím porovnateľné peniaze, ako keby som bol v prenájme niekde v meste. Kdežto pri kúpe starého domu musíte počítať s neustálymi opravami a môže sa stať, že behom pár rokov sa dostanete na čiastku porovnateľnú s novým domom od RD Rýmařov.


Když se přestěhujete většinou potřebujete nové vybavení do domásnosti a nábytek, vše potřebné najdete na livli.cz, který se věnuje tématu bydlení.


Must Read

- Reklama -PR článek