- Reklama -aktualne
DomůRodinaChrípkou ochorie každý rok 10 percent svetovej populácie av období chrípkovej epidémie...

Chrípkou ochorie každý rok 10 percent svetovej populácie av období chrípkovej epidémie sa toto číslo zvyšuje až na 50 percent

-

Chrípka nie je banálnym prechladnutím, ako sa verejnosť stále mylne domnieva, ale ide o ťažké vírusové ochorenie, ktoré môže mať pre rizikovú skupinu pacientov fatálne následky.

Chrípková epidémia predstavuje pre rizikovú skupinu ľudí vážne ochorenie, na ktoré ročne zomiera okolo dvoch tisíc pacientov v Českej republike. Veľmi často je zamieňaná s obyčajnou nádchou, zápalom nosohltana a prechladnutím. Proti chrípke je možné nechať sa preventívne očkovať a vedzte, že prevencia predstavuje mnohokrát lepšie riešenie, než samotná liečba chrípky.

Očkovacia látka má v sebe inaktivovaný vírus proti chrípke, a vďaka injekčnému podaniu a charakteru vírusu nedostane pacient chrípkové ochorenie, ale jeho organizmus si na chrípku vytvorí protilátky a telo vie vírusu lepšie odolať. Vakcína sa skladá z troch vírusových kmeňov reprezentujúcich sezónny výskyt chrípky. Ide najmä o typ B a typ A subtypu H1N1 a H3N2. Vakcíny sa každoročne obmieňajú podľa aktuálneho odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a líšia sa pre severnú a južnú pologuľu. Garancia vakcíny sa pohybuje od šiestich mesiacov až do jedného roka a lekári radia pacientom, aby sa každý rok nechali proti chrípke preočkovať.

Najlepším obdobím na použitie očkovacej látky sú jesenné mesiace, najčastejšie sa aplikuje v októbri. Pacient sa môže pre vakcináciu rozhodnúť aj neskôr, avšak ideálne pred vypuknutím chrípkovej sezóny. Je potrebné počítať s tým, že vytvorenie ochranných protichrípkových protilátok po vakcinácii trvá okolo dvoch týždňov.

Ako prevenciu proti chrípkovej epidémii by sa mali nechať očkovať rizikové skupiny pacientov – ľudia s chronickým ochorením (najmä srdce, pľúc, obličiek), pacienti trpiaci cukrovkou, ľudia s ochorením imunitného systému, fajčiari a osoby staršie ako 65 rokov. Vakcínu je možné po porade s pediatrom aplikovať deťom od šiestich mesiacov veku. Chrípkou sa môžu nakaziť muži aj ženy bez ohľadu na vekovú kategóriu, dodržiavanie správnych hygienických návykov a zdravého životného štýlu.

vakcina proti chrípke

Najrozšírenejšími vakcínami sú Vaxigrip a Influvac. Jedinú prevenciu proti chrípke nájdete v očkovaní. Vírus sa medzi ľudí roznesie kvapôčkovou cestou, a pre očkovaného jedinca výrazne klesá riziko nákazy.

Inkubačná doba choroby sa pohybuje medzi tromi až piatimi dňami, u dieťaťa dosahuje 10 dní. Chrípka trvá až týždeň a môže vyvolať zápal pľúc, postihnutie nervového tkaniva či srdcového svalu. Chrípka je spojená s vysokou horúčkou, bolesťou hlavy, zimnicou, bolesťou svalov a kĺbov, malátnosťou a suchým kašľom. Vakcína vrátane aplikácie stojí 480 Kč. Väčšina zdravotných poisťovní očkovanie proti chrípke prepláca alebo naň významnou čiastkou prispieva.

Očkovanie proti chrípke je možné doplniť očkovaním proti pneumokokovi. Pre kombinovanú vakcínu vyhľadajte odbornú radu liek

Must Read

- Reklama -PR článek